Ukończyłam studia I stopnia na kierunku Komunikacja Promocyjna i Kryzysowa o specjalności logopedycznej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jednocześnie jestem w trakcie studiów magisterskich na kierunku Doradztwo Filozoficzne i Coaching oraz licencjackich na kierunku Logopedia. Zajmuję się emisją głosu oraz logopedią artystyczną.

Jak oddech wpływa na funkcjonowanie człowieka?

Oddech ma znaczenie fundamentalne. Bez oddechu jesteśmy w stanie przeżyć 4 minuty (dla porównania bez wody przeżyjemy około 10 dni). Oddech towarzyszy nam codziennie (do 18 oddechów na minutę) i jest on odruchem automatycznym – to znaczy przebiega bez naszej świadomości. Pośród codziennych obowiązków i zajęć często nie skupiamy się na tym, jak oddychamy, a warto poświęcić chwilę uwagi, by ta kluczowa dla nas czynność przebiegała w sposób prawidłowy.

Rodzaje oddychania?

1. Oddychanie piersiowe (tzw. „szczytowe”) – polega na zaangażowaniu głównie górnych partii klatki piersiowej przy niedostatecznej pracy mięśni brzucha, dolnych żeber i przepony. Oddychając w ten sposób, nie napełniamy dostatecznie płuc powietrzem i zaniedbujemy pozostałe mięśnie oddechowe – przez co nie jesteśmy w stanie utrzymać prawidłowego tempa mowy. Piersiowy typ oddychania jest charakterystyczny dla osób o dużym napięciu mięśni ramion, szyi i twarzy. Warto zadbać o rozluźnienie tych obszarów za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń, a także o wypracowanie prawidłowego toru oddechowego.

2. Oddychanie brzuszne – polega na wzmożonej pracy mięśni brzucha przy minimalnych ruchach żeber i klatki piersiowej. Może to spowodować nadmierne usztywnienie się mięśni brzucha, a tym samym obniżenie jakości brzmieniowej głosu.

Kobieta wykonuje ćwiczenia oddechowe

Za właściwy sposób oddychania uznaje się taki, w czasie którego maksymalnie zwiększa się objętość płuc, równomiernie zaangażowane są przepona oraz mięśnie żeber (BEZ USjaZTYWNIANIA ICH!) – co jest warunkiem wypracowania prawidłowego podparcia oddechowego. Taki typ oddychania określa się oddychaniem żebrowo-brzuszno-przeponowym.

Czym jest podparcie oddechowe?

Prawidłowe podparcie oddechowe polega na regulacji fazy wydechu, w taki sposób, żeby jeden oddech wystarczył na wypowiedzenie zdania przy równoczesnym zastosowaniu zasad interpunkcyjnych. Stosowanie interpunkcji ułatwia zachowanie odpowiedniego tempa i rytmu mowy.

Innymi słowy – podparcie oddechowe polega na ekonomicznym „zużyciu” nabranego powietrza podczas mówienia lub śpiewania.

Niedostateczne podparcie oddechowe może powodować różne błędy emisyjne (trudności w tworzeniu wysokich dźwięków, załamywanie się głosu, niewyraźna artykulacja), a także może prowadzić do zaburzeń głosu.

Kobieta wykonuje ćwiczenia oddechowe

Pamiętaj: