Jestem logopedą i audiofonologiem. Posiadam wykształcenie logopedyczne wraz z potwierdzonym przygotowaniem pedagogicznym. Dodatkowo potrafię porozumiewać się za pomocą Polskiego Języka Migowego na poziomie elementarnym (certyfikowany poziom A1/A2). Pracuję w przedszkolu i szkole podstawowej, gdzie prowadzę terapie logopedyczne pacjentów z dyslalią, opóźnionym rozwojem mowy oraz terapie w ramach zajęć WWR.

Gimnastyka dla języka: Jak ćwiczyć w domu?

Dziecko po każdych zajęciach logopedycznych wychodzi z gabinetu z zeszytem zadań – logopeda omawia zagadnienia, tłumaczy i zaleca powtórkę przed następną wizytą w gabinecie. Dodatkowo podpowiada, by przed rozpoczęciem zamieszczonych ćwiczeń wykonać z dzieckiem kilka ćwiczeń usprawniających narządy mowy (możliwe nawet, że demonstruje kilka z nich, instruując rodzica oraz pacjenta). Wszystko wydaje się proste. Jednakże, jak zachęcić dziecko do wykonywania ćwiczeń logopedycznych, gdy jest już znudzone powtarzaniem dobrze znanych mu poleceń?

Jakie ćwiczenia logopedyczne wykonywać?

Ćwiczenia narządów artykulacyjnych (narządów mowy) dzielimy na ćwiczenia: warg, policzków, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy. W procesie tworzenia głosek prawidłowa praca tych mięśni jest niezbędna. Zadaniem logopedy jest usprawnienie tej grupy narządów. Każde zajęcia rozpoczynane są „rozgrzewką” tych mięśni, by dziecku ćwiczyło się łatwiej i bez napięć.

Jak wykonywać ćwiczenia logopedyczne w domu?

W domu ćwiczenia należy wykonywać w pozycji siedzącej (krzesło lub dywan) przed lustrem – dziecku łatwiej będzie kontrolować swoje ruchy. Poniższe ćwiczenia mogą wspierać terapię większości głosek (podczas konsultacji w gabinecie należy zapytać logopedę o przeciwwskazania w wykonywaniu niektórych ruchów!).

Chłopiec i dziewczynka na polecenie logopedy wykonują ćwiczenia artykulacyjne

Ćwiczenia warg

Ćwiczenia policzków

Ćwiczenia języka

Ćwiczenie podniebienia miękkiego

Ćwiczenia żuchwy (wykonujemy powoli, delikatny zakres ruchów!)

MIŁEJ ZABAWY!

Szczęśliwy chłopiec bawi się pączkami w <strong>gabinecie logopedycznym</strong>
Paulina Żurawska