Logopeda, neurologopeda w trakcie specjalizacji, pedagog. Na co dzień rozplątuje dziecięce języki poprzez zabawę. Prowadzi diagnozy i terapie logopedyczne noworodków, niemowląt, dzieci. Pracuje z dziećmi od 2011 roku. Ponadto tworzy stronę logopestka.pl - miejsce dla rodziców i terapeutów, autorka pomocy edukacyjnych i logopedycznych. Cennik: ONLINE: - Pierwsza wizyta 120 zł - Kolejna wizyta 80 zł W GABINECIE: - Pierwsza wizyta 100 zł - Kolejna wizyta 80 zł

Czy konsultacja online to diagnoza logopedyczna?

Nie.

Rodzicu, logopedo, jeśli masz już za sobą konsultację logopedyczną online wiesz, że to nie łatwe zadanie (uff…).

To wyzwanie zarówno dla logopedy jak i rodzica.

Spotkania zdalne z małym pacjentem to wyzwanie. Za pośrednictwem kamery trudniej niż w gabinecie logopedycznym skupić uwagę dziecka, trudniej nawiązać relację terapeutyczną, zdarzają się problemy techniczne, nie łatwo dojrzeć, co w buzi „gra”…

Czy jednak za pośrednictwem kamery internetowej można postawić diagnozę logopedyczną?

Jak już wiesz, konsultacje i terapie logopedyczne online prowadzę już od marca 2020 r.

Czyli już prawie rok doświadczeń za mną!

Od dłuższego czasu, nie ma tygodnia, w którym nie udzielam konsultacji online. Najczęściej rodzinom mieszkającym w Polsce, ale równie często tym, przebywającym za granicą Polski.

To możliwość niesienia pomocy tam, gdzie dostęp do logopedy jest ograniczony lub tym, którzy z różnych powodów, nie mogą w danym momencie udać się do logopedy.

Czy po zakończonej konsultacji otrzymasz ode mnie diagnozę logopedyczną?

Nie.

Konsultacja logopedyczna to nie spotkanie diagnostyczne!

Przynajmniej dla mnie.

W czasie konsultacji online nie mogę badać pacjenta wszystkimi zmysłami (dotyk, wzrok, słuch) – a są to moje fundamentalne narzędzia diagnostyczne w gabinecie. Twoje logopedo, z pewnością także!

Czy zatem konsultacja online ma sens?

Tak!

Co daje konsultacja online:

Zastanawiasz się, czy postawię ostateczną diagnozę przez internet? Nie!

Czy odpowiem na Twoje pytania? Tak!

Czy otrzymasz wskazówki i zalecenia do pracy z dzieckiem? Tak!

Czy po konsultacji online będziesz mógł/mogła wdrażać domowy plan terapeutyczny? Tak!

Ale nigdy nie powiem Ci: to diagnoza.

Zatem sam/a oceń, czy warto skorzystać z konsultacji online, czy lepiej zaczekać bezczynnie na wizytę stacjonarną w gabinecie.

Ja mam jedynie szczerą nadzieję, że wielu osobom zmartwionym rozwojem mowy dziecka pomogłam. Mam nadzieję, że niejednokrotnie zasadziłam ziarenko dociekliwości w badaniu przyczyn i zachęciłam do bliższego przyjrzenia się wyzwaniom u dziecka.

Zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami na: https://www.dobrylogopeda.edu.pl/polecani-logopedzi-online

Joanna Rotyńska
Bielsko-Biała