Czym jest?
Polega na współpracy obu stron ciała podczas wykonywania ruchu. Pozwala także na niezależność motoryczną jednej strony od drugiej w czasie wykonywania różnych czynności.
Objawy zaburzeń
Osoby z trudnościami w obrębie integracji bilateralnej mają problemy z różnymi czynnościami motorycznymi, które wykonujemy w codziennym życiu. Należą do nich np. gry z wykorzystaniem piłki, wycinaniem, pisaniem, a także mówieniem. Może dojść także do niewykształcenia się dominacji ręki.
Przebieg terapii
- polega na wykonywaniu dobranych przez terapeutę ćwiczeń
- podobnie jak inne czynności terapeutyczne, ćwiczenia integracji muszą być wykonywane systematycznie, także w domu pacjenta
- terapia oddziałuje na funkcji, więc część z nich może ulec znacznej poprawie, część mniejszej, w innych nie zauważymy progresu, a część może nawet ulec pogorszeniu – ważne jest to, w jaki sposób pacjent ćwiczy, czy zestaw ćwiczeniowy został odpowiednio dobrany i czy nie zaszły dodatkowe czynniki wpływające na pracę organizmu
Na co wpływa?
Pozwala lepiej kontrolować postawę, wspiera orientację przestrzenną, poprawia współpracę półkul mózgowych, pamięć sekwencyjną, rozwija zdolności poznawcze i daje wiele innych możliwości.