Infografika „Mity o osobach jąkających się”

7 marca 2023

Jąkanie, czyli co?

• różnice w mózgu, których nie da się nauczyć
  • poczucie utraty kontroli nad zająknięciami (lęk)
  • ulega zmianom w ciągu całego życia
  • sporo obaw wynika z tego, jak niepłynność wpłynie na jakość życia
  • zaburzenie o etiologii wieloczynnikowej, m.in. genetycznej, neurofizjologicznej
  • zaczyna się w wieku 2-5 lat i w przypadku ok. 80% osób zaniknie w wieku szkolnym

Dość mitów – czas na FAKTY!

UWAGA! Jąkanie jest zaburzeniem płynności mowy uwarunkowanym genetycznie. Z tego zaburzenia mogą wyniknąć lęki przed pojawieniem się kolejnego zająknięcia oraz problemy z funkcjonowaniem społeczeństwie (w szkole, na studiach, w pracy).

Osoba, która się jąka:

• raz jąka się bardziej, a raz z mniejszą intensywnością
  • należy do 1% populacji osób, które się jąkają
  • jeśli nie przestała jąkać się w szkole, prawdopodobnie będzie się jąkać przez całe życie
  • na pięć osób z jąkaniem występuje jedna kobieta na czterech mężczyzn
  • jej terapia nie powinna skupiać się wyłącznie na technice mowy, ale też na pracy nad jakością życia