Infografika „Technika programowania języka”

7 marca 2023

Czym jest?

Jest to technika, która polega na wzbogacaniu już istniejącego języka dziecko kolejnych struktur w celu rozwijania umiejętności komunikacyjnych.

Jak programować?

Programowanie języka składa się z czterech etapów, które stopniowo wzbogacają językowy świata pacjenta. Należy pamiętać o tym, by programowaniu towarzyszyła stymulacja obu półkul, a słownictwo dostosowywać do potrzeb i zainteresowań dziecka.

Skąd czerpać wiedzę?

• szkolenia Centrum Metody Krakowskiej
  • Zdzisława Orłowska-Popek, Programowanie języka w terapii logopedycznej na przykładzie rozwoju języka dzieci niesłyszących. Kraków 2017
  • pomoce wydawnictwa Arson

Współpraca z rodzicem

Istotne jest, aby od pierwszych chwil prowadzenia terapii tą techniką wyjaśniać rodzicom, o co dokładnie w niej chodzi. Dzięki temu rośnie przekonanie opiekunów do sposobu prowadzenia procesu terapeutycznego oraz gotowość do czynnego uczestnictwa w nim – zwłaszcza po zakończeniu zajęć w gabinecie.